برای معامله خودرو چطوری قولنامه بنویسم؟!

نوشتن قولنامه خودرو

نوشتن قولنامه خودرو اصلی ترین کاری هستش که من تو معامله انجام میدم. انقدری که این موضوع اهمیت داره، فنی و رنگ ماشین اهمیت نداره. نه این که اهمیت نداشته باشه؛ بدنه و فنی ماشین هم خیلی مهمه ولی اگه درست قولنامه ننوشته باشی به اصطلاح کلاهت پس معرکس! 

تو مقاله های قبلی راجع به یه معامله اصولی خودرو و ویژگی هاش صحبت کردیم و مشخص شد که من تو معامله باید به چه چیز هایی دقت کنم؛ حالا میرسیم به اصل ماجرا که من باید چی بنویسم؟ چجوری باید بنویسم که کلاه سرم نره!

همین ابتدا بحث بگم که تو نوشتن قولنامه خودرو خیلی ها نمیدونن که من هم می تونم قولنامه بنویسم، هم میتونم مبایعه نامه بنویسم و این 2 تا با هم یه فرق هایی دارن. تو قولنامه همون طور که از اسمش مشخصه یعنی قول میدم که معامله کنم ولی مبایعه نامه با معنی معامله کردم هستش. قولنامه رو 2 نفر بین خودشون مینویسن ولی خب مبایعه نامه تو نمایشگاه نوشته میشه.

نکته هایی که توی این مقاله ازش صحبت میشه تو قولنامه و مبایعه نامه مشترکه و فرقی هم نمیکنه من خریدار هستم یا فروشنده خودرو، باید در هر صورت حواسم به این نکات باشه که تو هر پوزیشنی بدونم چی به نفع منه.

بیشتر بخوانید  فنی خودرو مهمه یا بی رنگ بودن؟! معیار خرید خودرو چی هست اصلا؟

خب تو نوشتن قولنامه خودرو چند بخش وجود داره که دونه دونه راجع بهش بحث میکنیم.

1.مشخصات هویتی:

توی این بخش هر اطلاعاتی که مربوط به 2 طرف معامله هست نوشته میشه. هر چی کامل تر بهتر.

نام و نام خانوادگی، کد ملی، نام پدر، شماره موبایل، آدرس و…

2.مشخصات خودرو:

این بخش هم از عنوانش مشخصه که راجع به چه چیز هایی باید بنویسیم.

همه مشخصات خودرو رو مو به مو باید بنویسیم. هر چیزی که برامون مهمه مثلا سیستم صوتی خودرو با مشخصات نوشته بشه، کارکرد خودرو، وضعیت فنی و بدنه با جزئیات و هر چیزی که برامون مهمه. حتی مثلا تعداد ایربگ. توی این قسمت هر چی کامل تر بنویسید به نفع خودتونه و دست فروشنده بستس و کاری نمیتونه بکنه چون اگر امضا کنه و معامله تموم بشه نه میتونه بزنه زیرش و اگر هم کاری کنه میتونید شکایت کنید و خسارت بگیرید.

3.شرایط معامله:

تو نوشتن قولنامه خودرو این بخش خیلی مهمه که اگر خریدار هستید مبلغ بیعانه که دادین، تاریخ و ساعتی که دفترخانه میخواید برید و… حتما نوشته بشه. اگر هم فروشنده هستید مهم نیست به بیعانه اشاره بشه یا نه ولی نحوه پرداخت که به چه صورت هست حتما باید ذکر بشه که مثلا خونه میگیرید جای پول ماشین، دلار میگیرید، طلا یا هر چی که هست با جزئیات حتما باید ذکر بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 1 =